اخبار و مقالات

خبرهای خوش رییس کل بانک مرکزی برای ارز و تورم
تاریخ انتشار : 1397/10/16 ساعت 15:50:25

خبرهای خوش رییس کل بانک مرکزی برای ارز و تورم

رییس کل این بانک مرکزی ضمن اعلام اینکه لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به دولت ارائه شده است، گفت: بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است و پیش‌بینی می‌شود عرضه ارز صادراتی شتاب بیشتری بگیرد. همچنین شاهد کنترل بیشتر تورم خواهیم بود.

عبدالناصر همتی در نشستی که به دعوت فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، سیاست‌های پولی و ارزی دولت را تشریح کرد.
وی با اشاره به مجموعه اقدامات بانک مرکزی گفت: در حوزه ریالی و ارز، بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است و این نهاد روند تعادلی نرخ ارز را با تدبیر و رعایت عوامل دخیل در بازار پیش می‌برد و همانطور که قبلا نیز گفته‌ام این روند تعادلی بازار ارز نباید براساس هیجانات کوتاه‌مدت پیش‌برده شود.
همتی باتوجه به مجموعه اقدامات در حال انجام، پیش‌بینی کرد که عرضه ارز توسط صادرکنندگان غیرنفتی شتاب بیشتری بگیرد.
بنا به اظهارات رییس شورای پول و اعتبار، مهم‌ترین اقدام پیش‌ روی بانک مرکزی، اصلاح نظام بانکی و سامان دادن به این مهم است.
به گفته همتی، این موضوع نیز از حساسیت و اهمیت بسیاری برخوردار است و نباید شتاب‌زده عمل شود.
رییس کل بانک مرکزی صیانت از سپرده‌های مردم و ثبات بازار پول را مهم‌ترین دغدغه بانک مرکزی خواند و تأکید کرد که این امر اصل مهم بانک مرکزی در پیشبرد طرح اصلاح نظام بانکی است.
وی اعلام کرد که لایحه حذف چهار صفر از پول ملی روز گذشته از سوی بانک مرکزی تقدیم دولت شده است و امیدوارم هر چه سریع‌تر این مهم به نتیجه برسد.
عالی‌ترین مقام بانک مرکزی با اشاره به منفی شدن شاخص بهای تولیدکننده در آذر ماه که نسبت به آبان ماه ۴.۵ واحد درصد کاهش داشته است و نیز کاهش رشد بهای کالاها و خدمات مصرفی در ماه های آبان و آذر، ابراز امیدواری کرد با ثبات ایجاد شده در بازار و روند نرخ ارز، شاهد کنترل بیشتر تورم باشیم.